בואו לבקר בשיעורי האייקידו שלנו!
להיות אלוף זה להגדיר מחדש את אפשרויות האדם
הגנה עצמית ואימון גופני השומר על בריאות לאורך זמן
תנועת גוף קלילה
אימונים באווירה חברית ונעימה
אייקידו » בית ספר לאומנות לחימה

אייקידו נתניה

אייקידו ירושליים

אייקידו גבעתיים

אייקידו רקע

מייסד האייקידו תיאר את מהות האייקידו במשפט הבא: “האייקידו הוא דרך להתפתחות גוף ונפש לשם יצירת חברה טובה יותר” את מטרתו של האייקידו הוא סיכם באימרה אשר הוא נהג לכתוב פעמים רבות בקליגרפיה, או לציין בהרצאותיו הרבות בפני תלמידיו: “ניצחון נכון הוא ניצחון על עצמך” (ביפנית: 正勝吾勝), הוא עיקרון באייקידו הקובע שניצחון כנגד אדם אחר הוא חסר משמעות. האייקידוקה צריך לנסות לנצח את הפחדים, הקשיים והמגבלות שלו ובעיקר לנצח את תכונותיו השליליות. אפשר גם להבין את העיקרון בצורה פשוטה אף יותר, כאשר אדם מותקף, עליו לנטרל את יריבו, אך להימנע מפגיעה בו ככל האפשר. ברוב המוחלט של סגנונות האייקידו, לא מתקיימות תחרויות, וגם לא מתאמנים בקרבות בהם יש מנצח ומפסיד. עיקר האימון באייקידו הוא התרגול עצמו ולא בדיקת היעילות או הרמה של המתאמן בעזרת קרבות ותחרויות.

מקורות האייקידו הם באמנויות הלחימה העתיקות של יפן כגון בוג’וטסו, ג’ו ג’וטסו ועוד. אואשיבה התאמן במהלך חייו במספר אמנויות לחימה יפניות עתיקות, ובייחוד באמנות לחימה הנקראת דאיטו-ריו אייקי-ג’וג’וטסו ממנו התפתחה גם אמנות לחימה קוריאנית בשם האפקידו. לקראת סוף שנות העשרים הסגנון של אואשיבה קיבל כיוון ייחודי בעקבות התעניינותו הגוברת בדת האואומוטו. למעשה, השם “אייקידו” הוענק למוריהיי אואשיבה בידי אוניסאבורו דג’וצ’י – אחד ממייסדי האומוטו[1], שהיה מורו הרוחני של מוריהיי אואשיבה. בשנת 1926, אואשיבה עזב את מעונו של מורו הרוחני, ויצא בברכתו לטוקיו על מנת ללמד את אמנות הלחימה שלו ואת משנתו. עם צאתו לטוקיו, הגה אוניסאבורו עבור אמנות הלחימה של אואשיבה את השם “אייקידו”. האייקידו התפתח לאורך כמה עשרות שנים בידי אואשיבה, ולאחר מותו בשנת 1969, המשיך להתפתח על ידי בנוקישומארו אואשיבה – ממשיך דרכו, ותלמידיו הבכירים. לאחר מותו של קישומארו המשיך את הדרך הנכד מוריטרו אואשיבה העומד עד היום בראש ההומבו דוג’ו ואחריו ימשיך את הדרך הנין מיצוטרו אואשיבה. כיום, האייקידו נפוץ במקומות רבים ברחבי העולם, וניתן למצוא זרמים שונים ומגוונים. למרות הגיוון בסגנונות כיום, הרוב המוחלט של סגנונות האייקידו שומר על הגרעין של היעדר תחרויות, הימנעות מפגיעה פיזית בתוקף, והימנעות מנוקשות השרירים בעת ביצוע טכניקות.

אייקידו פתח תקווה

עוסק באייקידו החל משנת 2002, החל ללמד אייקידו בשנת 2007, תלמידו של ארתור צידקילוב סנסיי.

אייקידו חיפה

הטכניקות באייקידו מסתיימות לרוב בהטלה או בריתוק. הפעולה של “קבלת הטכניקה” כלומר ממיומנותו של האוקה, נקראת “אוּקֶמִי”, אוקמי טוב הוא כזה שמונע מהאוקה כאב או פגיעה במידה הרבה ביותר. גלגול טוב לדוגמה, מחלק אעלולה לגרום לכאב חד אצל האוקה אם היא נעשלו. באופן סמלי, מפצל אותו בין שמיים וארץ.

אייקידו תל אביב

דרגות

אייקידו

ילדים מתחילים מדרגת קיו 10 ומתקדמים בסדר יורד עד קיו 1. חגורה שחורה (דרגת שודאן – דאן ראשון) ניתן לקבל החל מגיל 15–16.

בוגרים מתחילים ברוב המקומות בדרגת קיו 6, ומתקדמים בסדר יורד עד דרגת קיו 1 ולאחר מכן מקבלים חגורה שחורה שמסמלת את דרגות הדאן. בחלק מהארגונים, דאן ראשון עד דאן 4 ניתן לקבל לרוב לאחר עריכת מבחן בפני שיהאן (מאסטר) נציג השיטה, או עריכת מבחן בפני מורה אשר קיבל אישור לבחון. דאן 5 ומעלה מקבלים לאחר קבלת המלצה ממאסטר או מראש השיטה.

בחלק מקומות האימון, נהוג לחגור חגורה לבנה על בגד אימונים לבן, עד לקבלת החגורה השחורה. לאחר קבלת החגורה השחורה, נהוג ללבוש מכנסיים רחבים בצבע שחור או כחול כהה הקרויים הָאקַמָה. יש ארגונים בהם לובשים האקמה החל מדרגת קיו 4, או אפילו עם ההגעה לדוג’ו.