בואו לבקר בשיעורי האייקידו שלנו!
להיות אלוף זה להגדיר מחדש את אפשרויות האדם
הגנה עצמית ואימון גופני השומר על בריאות לאורך זמן
תנועת גוף קלילה
אימונים באווירה חברית ונעימה
אייקידו » מאמרים » מהו דוג'ו?

מהו דוג'ו?

אייקידו דוג'ו
שתפו חברים ברשתות חברתיות:

בתרגום חופשי משמעות המילה היא "המקום בו מתרגלים את הדרך". זהו מונח המכיל משמעויות נוספות מעבר לאולם ספורט או חדר כושר: הדוג'ו הוא מסגרת המאפשרת התפתחות אישית.

לבחור דוג'ו, לבחור מורה (סנסאי ביפנית), לבחון את מהות האומנות ואת הקוהרנטיות שלה ולהמנע ממסחריות וממיסטיות. קבלת החלטות היא המיומנות הראשונה של כל מתאמן באומנות לחימה.

עם הזמן התלמיד בדוג'ו מבין את משמעות ההחלטות שלו – הוא צועד מעבר לדלת הכניסה ולומד אומנות ייחודית בתוך ביתו של המאסטר. המורה לאייקידו בדומה למאסטר של כל אומנות מסורתית, רשאי לקבל או לדחות כל תלמיד.

עם ידיעה זו, לומד כל תלמיד שבתוך הדוג'ו ישנן זכויות וישנה גם אחריות. מטרת האייקידו אינה לספק את צרכי האגו של צרכן אומנות הלחימה ולכן תשלום שכר הלימוד אינו מקנה סמכות על המורה ואינו קונה את הזכות ללמוד. השתתפות פעילה בחיי הדוג'ו ובקידומו הופכים את התלמיד לחבר בדוג'ו בניגוד ללקוח או צרכן. דוג'ו אינו יכול להתפתח ללא שיתוף פעולה של החברים בו כדי לקדם אותו, לטפח אותו ולהפוך אותו למרכז לימוד דינמי. תלמידים חדשים הם חיוניים לדוג'ו שכן בלעדיהם הופך הדוג'ו לחסר דינמיות וחסר חיים. כל חברי הדוג'ו אחראים על שימור החיות בדוג'ו, על פרסום והבאת תלמידים חדשים.

הדוג'ו מאפשר לכל תלמיד להתפתח בדרכו האישית בתוך מסגרת מוגדרת של כללים: כל שיעור מתחיל ומסתיים בקידה אחת אל עבר הטוקונומה – מקום של כבוד עליו מונחת תמונתו של מייסד האייקידו, וקידה נוספת אל עבר המורה אשר מחזיר קידה ומכיר בתפקידו כמתווה הדרך של התלמידים. מרגע תחילת השיעור, משאירים התלמידים את דאגותיהם ומחשבותיהם מחוץ לדוג'ו ומתמסרים לתרגול.

שיחה